Wattmérés

A profi kerékpársportban a versenyzők felkészítési eszköztárában a pulzusmérés mellett megjelentek a kerékpárra szerelhető teljesítménymérő eszközök. A műszerek a mérik a leadott wattban mért energiát. A wattmérő eszközök kifejlesztésében vezető szerepet játszik a német „Schoberer Rad Messtechnik” - az SRM. A teljesítménymérő segítségével az egyes edzéstartományok könnyebben meghatározhatók, még interval edzés során is. 

A wattmérés módszere

A testtömeg, a sebesség, illetve a gyorsulás alapján mindenféle egyéb tényezőtől függetlenül mutatja meg wattértékben, hogy mekkora munkát végeztünk futás/kerékpározás közben: mekkora erőt fejtünk ki, milyen erőkifejtéssel emeljük a lábunkat a talajtól és milyen sebességgel. A magas érték jobb teljesítményt jelent. 
A wattmérés objektívebb, mint a pulzusmérés. A futás közben mért watt értéke egy körülményektől független érték, az igénybevétel mértéke a szervezet számára mindig egyenértékű terhelést jelent.
A pulzust szubjektív tényezők is befolyásolják, ezzel szemben a watt állandó érték, mindig ugyanazt a teljesítményértéket jelenti – pl. gyengébb teljesítményhez alacsonyabb watt tartozik.

Wattmérés

A wattmérés jól használható interval edzések, résztávos edzések során, hiszen azonnal reagálni tud a tempóváltásra, rögtön követi az intenzitásban történő változást a teljesítménymérő szám is, ami hasznos a megfelelő intenzitás eléréséhez. Terep vagy szintes szakaszokon is hasznos lehet a wattmérés, a befektetett energia a terepviszonyokhoz igazítható, meghatározható vele a szükséges intenzitás, amit tartani szeretnénk. 

WATTMÉRÉS – AZ AMATŐR SPORTOLÓ LEGNAGYOBB KINCSE AZ IDŐ >>> olvasd el!
Érdemes a pulzust és teljesítményt egyidejűleg mérni és vizsgálni, mert a watt és pulzus értékeinek összehasonlítása segít az eltérések kiszűrésében, ennek okainak feltárásában: pl. betegségek időben, sőt előre felismerhető, a sérülések megelőzhetőek. 

Utoljára szerkesztve: 2024. március 16.

Kapcsolódó gyűjtemények

Utoljára megtekintett fogalmak