Pulzuszóna

A pulzusszám folyamatos monitorozása alapján meg lehet tudni, melyik az a pulzus tartomány amelyik az adott sportban a célunk eléréséhez szükséges legmegfelelőbb és leghatékonyabb zóna. A speciális pulzuszóna edzéseken valós időben és folyamatában nyomonkövethető a test visszajelzése, a szívverésünk üteme, a különböző típusu gyakorlatokra. 

A hatékony pulzuszóna megállapításához egy szinten túl szakember és edző közreműködése is szükségessé válik. Az okosórákórák is mérnek pulzust, illetve beállíthatók az egyéni pulzuszónák.  

pulzus zónák

Pulzuszónák:

Regeneráló pulzuszóna: a maximális pulzus 50-60 százaléka. Leggyakrabban bemelegítésnél vagy levezetésnél vagyunk itt.

Zsírégető pulzuszóna: a maximális pulzus 60-70 százaléka; leginkább a testsúlyfogyást segíti, mert beindítja a keringést és az anyagcsere-folyamatokat. Kezdőknek, de hosszabb távra készülőknek is ajánlott.

Állóképességi vagy közepes pulzustartomány:  ezen a szinten a maximális pulzus 70-85 százalékán van a terhelés, így pl. közepes tempójú futás közben valósítható meg. Ez már nem kocogás, de még nem tempófutás, egyértelműen az állóképesség javítását szolgálja. A közepes pulzuszóna aerob edzésnek számít - azaz oxigénfelvétel mellett vannak az energianyerő folyamatok

Anaerob pulzuszóna: a maximális pulzus 85-90 százaléka. Ebben az anaerob zónában már oxigéndeficit van, megkezdődik a savasodás. Gyorsító és állóképességi edzések során alkalmazandó.

Piros zóna: a maximális pulzus 90 százaléka fölötti edzésterhelés. Célja a vitálkapacitás növelése és a laktátküszöb szinten való alkalmazkodás.

A ZÓNAALAPÚ PULZUSMÉRÉS A CSODAFEGYVER >>> olvasd el!

Utoljára szerkesztve: 2024. március 17.

Kapcsolódó gyűjtemények

Utoljára megtekintett fogalmak