Levezető futás

A futás utáni levezető futás vagy levezető gyakorlatok elvégzése kulcsfontosságú, mert megelőzhetők az esetleges sérülések vagy elkerülhetjük a túlzott terhelést követő rosszul léteket, szédüléseket.

Az edzés vagy a versenyen való futás után szervezetünknek vissza kell állnia a nyugalmi funkcióba, ezt fokozatosan csökkenő intenzitású mozgásokkal tudjuk elérni.

Levezető futás

Egy komolyabb fizikai terhelés során a testünk, a szerveink, az izmaink fokozott oxigénfelvétele és tápanyag ellátása miatt a vérrendszerünkben mozgatott vér intenzitása megnő. A megnövekedett és felgyorsult vérmennyiséget az izomzat erőteljes összehúzódása juttatja el a tüdőbe, onnan szervekig és vissza a szívbe.

Ha az izomműködés hirtelen lecsökken, pl. abbahagyjuk a futást, akkor megszűnik az intenzív és erős pumpáló erő, pangás állhat be, oxigénadósság léphet fel.

A legfontosabb szabály, hogy futás után ne álljunk meg hirtelen, minél hosszabb vagy megerőltetőbb volt a futás, annál inkább szükséges a levezetés!

Pár perc kocogást és a törzsünket, karokat is átmozgató gyakorlatot mindenképp végezzünk el, egészen addig amíg a pulzusunkat 100-120 ütés alá nem visszük le!

A KORA REGGELI FUTÁS ELŐNYEI >>> olvasd el!

A levezetés párja a bemelegítés, ahol ellentétes hatásmechanizmusok mennek végbe, így ugyanolyan fontos. 

A futás utáni nyújtás nem helyettesíti a levezetést! 

Utoljára szerkesztve: 2024. március 17.

Kapcsolódó gyűjtemények

Utoljára megtekintett fogalmak