Terepfutás

A terepfutás nem annyira monoton, még ha bejáratott útvonalon is futjuk a távunkat, és eleve változatos a futás ritmusa és irama is, a terep szabályozza.

Emelkedők és lejtők, az egyenetlen és változatos talaj (köves, föld, avar, sár, füves, stb) váltják egymást, sokszor ki kell kerülni, vagy át kell ugrani a tereptárgyakat. Ha mélyebben analizáljuk a terepen való futást, akkor egyenetlen a lépéshossz, a testtartásunkat a terepviszonyokhoz igazítjuk, folyamatosan korrigálunk és kritikus a talajfogás, állandó figyelmet igényel.

A terepfutás kapcsán szinte első helyen el kell mondani, hogy a terepen való futás a természet közege és közelsége miatt megnyugtat és kikapcsol. A friss, oxigéndús levegő szó szerint kitisztítja a futót, a fák és bokrok, a madárcsicsergés átadja a földenergiát. Szóval ezek mind a hozzájárulnak a stressz levezetéséhez. De kell ehhez futni is?  

Terepfutás

TEREPFUTÁS KEZDŐKNEK! >>> olvasd el!

A terepfutás során a sok változó miatt az ismétlődő terhelés okozta sérülés itt kisebb eséllyel ér minket. A terepfutás hatására a stabilizáló izmok erősödnek, és így egyre inkább támogatják a nagyobb izmok, izomcsoportok működését. Így ajánlott a síkon, aszfalton futok számára is, hogy rendszeresen iktassanak be terepfutást az edzéseikbe mert az utcai futásaik eredményén is látszani fog.

A terepfutás, de főleg a terepfutó versenyek lényegben ki tudják iktatni a teljesítménykényszert – természetesen amatőr szinten. A terepek változatossága szinttel kombinálva, szinte lehetetlenné teszik az átlagok és teljesítmények összemérését. Nyilván ha valamit versenynek nevezünk, ott lesz aki gyorsabban lefutja az adott szakaszt, de mégsem lehet 100%-os objektivitással összevetni két futást.

A hazai terepfutás gyökere teljesítménytúrázásból fakad, 80-as évek végén jelentek meg az első furcsa figurák, akik futva közlekedtek a túraútvonalakon. A terepfutás úttörői az amerikaiak voltak, az USA-ban már több, mint 40 éve rendeznek terepfutó eseményeket.

A terepfutások kategóriái:

  • rövidebb távok: 1-20km
  • közepes távú és közepes nehézségű versenyek: 30-50km
  • nagy szintkülönbségű – ún. Sky - running hegyi és terepfutó versenyek (1000-5000m szintkülönbség)
  • nagy tengerszint felett szervezett versenyek
  • ultratrail távok: 50-200km a táv és 5000-13000m szint

Utoljára szerkesztve: 2024. március 16.

Kapcsolódó gyűjtemények

Utoljára megtekintett fogalmak