Maratoni táv

A maraton 42 195 méter távú futóverseny.

A maratoni futás versenytávja hosszabb, mint az korabeli Athén-Marathon távolság, azt 40,42 km-nek mondták, de ez nem hitelesíthető. AZ az igazság, hogy igazából csak 36,7 km volt. A maratoni futás távját a legendás Pheidippidész görög katona és hivatásos futó, mert akkoriban már létezett ilyen státusz, világszerte ismert története inspirálta, aki i.e 491-ben a perzsák elleni győzelem hírével a csata után elfutott Marathontól egészen Athénig.

Az első újkori Olimpiai játékokon 1896-ban Athénban szerepelt a maratonfutás, de egészen 1908-as londoni játékokig csak körülbelül tartották a versenytávot 40 és 42 kilométer között.  1908. július 24-én azonban megtoldották 195 méterrel, állítólag azért, hogy a futók, főleg a győztesek a királyi páholy előtt szakítsák át a célszalagot.

Ultramaraton: az a futótáv vagy futóverseny, melynek távja hosszabb a klasszikus maratoni táv 42,195 kilométerénél. Lásd ultrafutás!

A MARATONFUTÁS TÖRTÉNETE – NEM IS OLYAN ŐSI, MINT GONDOLNÁD >>> olvasd el!

Utoljára szerkesztve: 2024. március 17.